Αμερικάνικο Πρωτάθλημα

Ολοκληρώθηκε το συναρπαστικό Αμερικάνικο Πρωτάθλημα στο οποίο συμμετείχαν κορυφαίοι παίχτες και υπήρχε έντονος ανταγωνισμός για την πρώτη θέση μέχρι και τον  τελευταίο γύρο. Τελικά ο Hikaru Nakamura κατάφερε να στεφθεί πρωταθλητής με 8/11 για 5η φορά στην καριέρα του! Στον τελευταίο γύρο επικράτησε του Jeffery Xiong με τα μαύρα ενώ οι αντίπαλοι του για την 1η θέση, Fabiano Caruana και Leinier Dominguez έκαναν ισοπαλίες στις δικές τους παρτίδες τερματίζοντας στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Ο περσινός πρωταθλητής Samuel Shankland τερμάτισε στην έκτη θέση.

H τελική κατάταξη :

Στο πρωτάθλημα Γυναικών εξαιρετική επίδοση για την 17χρονη Jennifer Yu όπου ολοκλήρωσε το τουρνουά με το εκπληκτικό 10/11(!) +96 μονάδες EΛO τερματίζοντας άνετα στην πρώτη θέση, 2,5 πόντους μπροστά απο την δεύτερη Anna Zatonskih και την τρίτη Tatev Abrahamyan. Μάλιστα εξασφάλισε και νόρμα IM. Η Jennifer ήταν νούμερο 8 της κατάταξης! Αντίθετα το νούμερο 1 της κατάταξης, Irina Krush τερμάτισε στην πέμπτη θέση.